Z dniem 1 października 2019 r. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zmienił nazwę na Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania.
Aktualna strona Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania »
Wydział Nauk Ekonomicznych
i Zarządzania
ul. Mickiewicza 64
71-101 Szczecin
tel. (+48) 91 444 1801

Sylwetka absolwenta

Celem specjalności EKONOMIA MENEDŻERSKA jest przygotowanie profesjonalnej kadr do podejmowania optymalnych decyzji gospodarczych, poprzez przekazanie pogłębionej wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych (w ramach przedmiotów kształcenia podstawowego i kierunkowego) oraz przygotowania studentów do użycia wiedzy ekonomicznej w różnych zastosowaniach praktycznych. Celem specjalności jest również wyposażenie studentów w umiejętności stosowania nowoczesnych metod i narzędzi analitycznych oraz wypracowanie właściwej postawy i cech osobowości odpowiednich do podejmowania racjonalnych decyzji w zmieniającej się gospodarce. Polecana specjalność przygotowuje studentów do umiejętnego podejmowania decyzji korzystnych dla pojedynczego podmiotu ekonomicznego z różnych sektorów gospodarki, czyli przewidywania sytuacji ekonomicznych oraz analizy uwarunkowań i czynników wyznaczających dokonywanie właściwych wyborów na różnych szczeblach decyzyjnych, z uwzględnieniem otoczenia mikro- i makroekonomicznego.

Absolwenci specjalności EKONOMIA MENEDŻERSKA posiądą głęboką wiedzę z zakresu współczesnej ekonomii i nauk społecznych oraz umiejętności jej wykorzystania w praktyce gospodarczej. Opisywana specjalność przedstawia i analizuje nie tylko teoretyczne aspekty funkcjonowania gospodarki na poziomie makro- i mikroekonomicznym, ale również przygotowuje absolwentów do skutecznego podejmowania decyzji w ramach podmiotów prywatnych i publicznych na różnym szczeblu decyzyjnym (centralnym, regionalnym i lokalnym) oraz umiejętnego rozwiązywania trudnych problemów ekonomicznych w każdym podmiocie gospodarczym.

Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do przeprowadzenia samodzielnych badań zjawisk i procesów gospodarczych, będzie potrafił monitorować otoczenie makro- i mikroekonomiczne podmiotów gospodarujących, będzie przygotowany do analizowania czynników determinujących optymalne decyzje i analizowania informacji potrzebnych przy podejmowaniu optymalnych decyzji na różnych szczeblach gospodarczych oraz będzie przygotowany do wykorzystania metod skutecznego komunikowania się z innymi podmiotami. Nabyte umiejętności pozwolą absolwentowi tej specjalności podjąć pracę na różnorodnych stanowiskach przeznaczonych dla ekonomistów oraz realizację różnorodnych zadań w szeroko rozumianym sektorze prywatnym i publicznym. Absolwent proponowanej specjalności będzie przygotowany do podjęcia pracy na stanowiskach menedżerskich w administracji rządowej i samorządowej, instytucjach publicznych, w organizacjach pozarządowych oraz różnego typu przedsiębiorstwach.
Sylwetka absolwenta
Jedyna specjalność w Polsce powstała jako wynik zapotrzebowania na nowoczesne instrumentarium wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem według standardów światowych. Wartość przedsiębiorstwa jest bowiem niekwestionowanym celem działalności gospodarczej. Przeniesienie standardów światowych i prawidłowe ukierunkowanie działalności wymaga poznania metod pomiaru i analizy wartości przedsiębiorstwa zarówno na etapie jej tworzenia jak i realizacji. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw ale też banków i ubezpieczycieli. Znajomość metod wyceny wartości i analizy finansowej jest też konieczna w innych sytuacjach, tj. inwestowanie na giełdzie, ubieganie się o kredyt bankowy, w kontaktach z dostawcami i odbiorcami, w negocjacjach z pracownikami, w zamówieniach publicznych, kupnie i sprzedaży przedsiębiorstw, wycenie udziałów w spółkach.

Celem kształcenia jest przedstawienie wartości poznawczej metod analizy finansowej i wyceny przedsiębiorstw oraz nabycie umiejętności ich praktycznego wykorzystania przy świadczeniu usług doradczych tak w zarządzaniu przedsiębiorstwem jak i bankiem oraz instytucją ubezpieczeniową.

Zdobyta wiedza pozwala na objęcie funkcji menedżera podmiotów gospodarczych, analityka finansowego, doradcy inwestycyjnego, oraz innych samodzielnych stanowisk związanych z rynkiem kapitałowym a przede wszystkim z oceną działalności przedsiębiorstwa ukierunkowanego na maksymalizację swojej wartości.

Na specjalności uzyskuje się wiedzę o wpływie uwarunkowań makroekonomicznych na procesy decyzyjne podmiotów gospodarczych oraz nabywa się podstawowe umiejętności adaptowania organizacji do tych zmian. Wśród treści szczególnie eksponowanych na specjalności „Ekonomia menedżerska” są zagadnienia związane z gospodarowaniem posiadanymi zasobami podejmowaniem optymalnych decyzji ekonomicznych i finansowych, opisem sytuacji na rynku pracy, koniunktury na rynku międzynarodowym, zachowań nabywców, wymogów i trendów w aspekcie ekologii oraz prowadzeniem negocjacji z partnerami biznesowymi i społecznymi.

 

Celem specjalności jest przygotowanie absolwenta do pełnienia funkcji doradcy kadry zarządczej. Dzięki gruntownej wiedzy ekonomicznej absolwent może odpowiedzialnie wspierać zarządzających w podejmowaniu decyzji na szczeblu operacyjnym.

Umiejętności absolwenta pozwalają na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej lub zajmowanie niesamodzielnego stanowiska w większych prywatnych podmiotach gospodarczych.

 

Absolwent jest także właściwie przygotowany do zajmowania stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego, agencjach rządowych i innych podmiotach sektora publicznego.

W procesie kształcenia na specjalności kładzie się szczególny nacisk na kształtowanie postaw moralnych i zachowań etycznych w przyszłej pracy zawodowej. Absolwent specjalności posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przygotowujące do:

  •  zajmowania stanowisk w urzędach administracji państwowej i samorządowej, a zwłaszcza w wydziałach odpowiedzialnych za wykorzystanie i obsługę funduszy Unii Europejskiej;
  •  pełnienia funkcji młodszego specjalisty ds. ekonomicznych w organizacjach i instytucjach związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska, tj. regionalne dyrekcje i fundusze ochrony środowiska, producentów energii ze źródeł odnawialnych;
  •  bycia asystentem zarządu lub młodszym specjalistą w średnich i dużych przedsiębiorstwach państwowych, prywatnych i komunalnych,
  •  zajmowania stanowiska samodzielnego pracownika zarządzającego na szczeblu operacyjnym instytucją ekonomii społecznej, fundacją lub stowarzyszeniem pozarządowym.
Wiedza i umiejętności zdobyte w czasie studiów dają teoretyczne i praktyczne podstawy niezbędne do uruchomienia i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

Na specjalności uzyskuje się wiedzę i umiejętności, które pozwalają na spójne i systemowe podejście na poziomie podstawowym do analizy i formułowania prognoz w odniesieniu do zjawisk ekonomicznych z uwzględnieniem innowacyjności.


Specjalność ta stanowi odpowiedź na coraz większe skomplikowanie procesów gospodarczych zachodzących we współczesnym świecie. Właściwe zrozumienie i interpretacja zmian w obszarach społecznych, ekologicznych, politycznych, prawnych i ekonomicznych jest wielkim wyzwaniem dla kadr zarządzających, władz samorządowych, inwestorów oraz gospodarstw domowych.

Absolwent specjalności posiada umiejętność przeprowadzania analiz ogólnogospodarczych i sektorowych, przy uwzględnianiu zaobserwowanych relacji rynkowych, ryzyka, zjawisk o skali globalnej oraz aspektów środowiskowych, a ponadto:

  •  potrafi przeprowadzić sformalizowaną analizę wskaźnikową przedsiębiorstwa i ocenę jego działalność pod kątem zagrożenia bankructwem;
  • potrafi przeprowadzić sformalizowaną ocenę projektów innowacyjnych podmiotów;
  •  jest zorientowany w sferze gospodarki elektronicznej i postępującej wirtualizacji instytucji, procesów oraz zjawisk;
  • cechuje się aktywną postawą w zakresie poszukiwania wiedzy o gospodarce, a w szczególności o rynku pracy wybranych rynków międzynarodowych;
  • zna i potrafi zastosować podstawowe metody analizy danych, wykorzystując w tym celu główne narzędzia informatyczne.

Opis specjalności

Na zajęciach prowadzonych w ramach specjalności INTEGRACJA EUROPEJSKA studenci mają możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej, a zwłaszcza jej systemu instytucjonalno-prawnego, regulacji obowiązujących na rynku wewnętrznym oraz zasad kształtowania kontaktów handlowych z krajami spoza Unii Europejskiej. Szczególny nacisk położony zostanie na przedstawienie sytuacji polskich firm i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku.

Cel kształcenia
Celem specjalności jest przygotowanie studentów do prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym, wewnętrznym rynku Unii Europejskiej.

Sylwetka absolwenta
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy na różnych stanowiskach, w tym także samodzielnych i kierowniczych. Zdobyta przez nich gruntowna wiedza umożliwi im pracę we wszystkich przedsiębiorstwach, w szczególności w działach handlu zagranicznego oraz w strukturach samorządu terytorialnego – głównie w komórkach zajmujących się pozyskiwaniem środków z funduszy Unii Europejskiej.
Opis specjalności
Sektor publiczny jest ważną częścią gospodarki, dostarczającym dobra i usługi dla państwa i obywateli. Jego działalność ma zastosowanie na poziomie państwowym, regionalnym oraz lokalnym. Wdrażanie wspólnotowej polityki spójności społeczno-gospodarczej, skutkuje między innymi dostępem do nowych, atrakcyjnych źródeł finansowania przedsięwzięć. Spowodowało to między innymi konieczność zmian sposobu zarządzania i działania administracji publicznej. Najistotniejszymi czynnikami rozwoju stały się: wyznaczanie właściwych kierunków inwestycji, mających na celu rozwój regionu oraz sprawne administrowanie, dające gwarancję pełnego wykorzystania funduszy pomocowych. Także inne obszary, takie jak finansowanie inwestycji za pomocą Partnerstwa Publiczno Prywatnego czy też finanse publiczne – pozostające pod silnym wpływem procesów zachodzących w UE. Współczesne gminy i inne jednostki sektora publicznego muszą być coraz mniejszym stopniu zorientowane na normy i procedury, a w większym – na rozwiązania problemów, realizację określonych projektów i programów oraz tworzenie dodatkowej wartości i prawidłowym zarządzaniu nią.

W coraz większym zakresie sektor publiczny upodabnia się do sfery biznesu – częściej niż poprzednio korzysta z usług innych podmiotów przy realizacji własnych zadań oraz przez mechanizm zamówień publicznych wdraża w coraz szerszym zakresie zasadę gospodarności. Zarządzający muszą posiadać dziś szczegółowe i aktualne dane oraz instrumenty pozwalające podejmować kluczowe decyzje z uwagi na fakt, że dysponują środkami publicznymi oraz zadaniem ich jest prawidłowa integracja systemu zarządzania ze zmianami zachodzącymi w otoczeniu organizacji.

Cel kształcenia
Celem specjalności jest przekazywanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności, niezbędnych przyszłym pracownikom zatrudnionym w różnych organizacjach sektora publicznego. Absolwenci tej specjalności powinni posiadać znajomość zagadnień dotyczących szerokiej gamy instrumentów wspierających zarządzanie w sektorze publicznym, tj. controlling, audyt wewnętrzny oraz problematyki rozwoju regionalnego i lokalnego, finansów publicznych, funduszy pomocowych, zagadnień finansowych oraz zarządzania projektami których celem jest rozwój infrastruktury, poprawa warunków ekonomicznych i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast, gmin, powiatów i województw oraz poprawa efektywności działania jednostek publicznych.

Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności EKONOMIKA SEKTORA PUBLICZNEGO przygotowany jest zajmowania stanowisk kierowniczych i samodzielnych w jednostkach samorządu terytorialnego (województwo, gmina, powiat) oraz ich związkach, jednostkach budżetowych, samorządowych zakładach budżetowych, agencjach wykonawczych, państwowych funduszach celowych, uczelniach publicznych, państwowych i samorządowych instytucjach kultury, samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej itd. Student, który ukończy tę specjalność będzie posiadał wymagane dziś umiejętności menedżerskie rozwiązania problemów, realizacji projektów i programów oraz tworzenia dodatkowej wartości i prawidłowym zarządzaniu nią.

Opis specjalności

Jedyna specjalność w Polsce powstała jako wynik zapotrzebowania na nowoczesne instrumentarium wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem według standardów światowych. Wartość przedsiębiorstwa jest bowiem niekwestionowanym celem działalności gospodarczej. Przeniesienie standardów światowych i prawidłowe ukierunkowanie działalności wymaga poznania metod pomiaru i analizy wartości przedsiębiorstwa zarówno na etapie jej tworzenia jak i realizacji. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw ale też banków i ubezpieczycieli. Znajomość metod wyceny wartości i analizy finansowej jest też konieczna w innych sytuacjach, tj. inwestowanie na giełdzie, ubieganie się o kredyt bankowy, w kontaktach z dostawcami i odbiorcami, w negocjacjach z pracownikami, w zamówieniach publicznych, kupnie i sprzedaży przedsiębiorstw, wycenie udziałów w spółkach.

Cel kształcenia
Celem kształcenia jest przedstawienie wartości poznawczej metod analizy finansowej i wyceny przedsiębiorstw oraz nabycie umiejętności ich praktycznego wykorzystania przy świadczeniu usług doradczych tak w zarządzaniu przedsiębiorstwem jak i bankiem oraz instytucją ubezpieczeniową.

Sylwetka absolwenta
Zdobyta wiedza pozwala na objęcie funkcji menedżera podmiotów gospodarczych, analityka finansowego, doradcy inwestycyjnego, oraz innych samodzielnych stanowisk związanych z rynkiem kapitałowym a przede wszystkim z oceną działalności przedsiębiorstwa ukierunkowanego na maksymalizację swojej wartości
Opis specjalności
Proponowana specjalność dotyczy ekonomicznego ujęcia sfery ochrony zdrowia we współczesnej gospodarce. Sektor ochrony zdrowia w Polsce podlega ciągłym transformacjom prawnym i ustrojowym. Szeroko dyskutowana jest kwestia jego ekonomizacji. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ekonomiki ochrony zdrowia, którzy będą mogli wypełnić lukę w kadrach opieki zdrowotnej, zarówno w skali makro (poziom administracji rządowej), mezzo (poziom administracji samorządowej) oraz mikro (poziom poszczególnych jednostek ochrony zdrowia).
Program specjalności koncentruje się na takich umiejętnościach jak:
  • analiza otoczenia sektora ochrony zdrowia,
  • analiza zasobów tego sektora,
  • analizowania różnych aspektów funkcjonowania podmiotów ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania usługodawców opieki zdrowotnej,
  • prowadzenie skutecznej komunikacji z otoczeniem placówek,
  • wdrażanie strategii marketingowych,
  • analiza skuteczności i efektywności działań jednostek opieki zdrowotnej na rynku.
Cel specjalności
  • Zapoznanie z podstawowymi prawami ekonomiki zdrowia,
  • Zapoznanie z metodami finansowania usług zdrowotnych,
  • Zrozumienie ekonomicznego kontekstu podejmowania decyzji w ochronie zdrowia,
  • Kształcenie menedżerów opieki zdrowotnej
  • Promowanie marketingu w opiece zdrowotnej
Sylwetka absolwenta
Student posiądzie nie tylko wiedzę teoretyczną, ale będzie przygotowany do wykonywania praktycznych zadań w obszarze obsługi ekonomicznej jednostek opieki zdrowotnej. Absolwent nabędzie umiejętności m.in. kompleksowej analizy sektora, planowania działalności podmiotów opieki zdrowotnej, stosowania narzędzi zarządczych oraz kontrolowania skuteczności i efektywności działań jednostek opieki zdrowotnej. Absolwenci specjalności Ekonomika Ochrony Zdrowia będą przygotowani do pracy na stanowiskach analitycznych oraz kierowniczych różnego szczebla w sektorze ochrony zdrowia, w szczególności w jednostkach świadczących opiekę zdrowotną, podmiotach oferujących ubezpieczenia zdrowotne, wydziałach zdrowia jednostek samorządu terytorialnego, instytucjach non-profit o profilu ochrony zdrowia. Nabyta w toku studiów wiedza umożliwi im również skuteczną pracę w administracji gospodarczej i samorządowej dotyczącej ochrony zdrowia. Ponadto absolwenci specjalności Ekonomika Ochrony Zdrowia będą posiadali wystarczające kompetencje, aby z powodzeniem prowadzić własną działalność w sferze opieki zdrowotnej.

Podkategorie

Jak do nas trafić


mapa wneiz